You are here

Television Craft Awards Winners in 2010

10 April 2010
Doctor Who's leading lady, Karen Gillan, presents the Break-through Talent Award sponsored by The Farm, recognising outstanding new industry talent.BAFTA/Richard Kendal

The official list of nominees and winners for the 2010 BAFTA Television Craft Awards held on Sunday 23 May.

[LIGHTBOXVIDEO:87599370001|CAPTION:Watch the Awards Highlights|TITLE:Award Highlights]

TV Craft 2010 Winner List (96.5 KB)

Craft: logo plain

Special Award

BAFTA mask
Coronation Street Production Team

TV Craft Sponsor - The FarmBreak-through Talent sponsored by The Farm

Ed Hime (writer) – Skins
E4/Company Pictures
Matt Rudge (director/producer) – The Autistic Me
BBC Three/Firecracker Films
BAFTA maskJessie Versluys (director) – The Hospital/Katie: My Beautiful Face
Channel 4/North One Productions/Mentorn Media
Ed Wardle (producer) – Alone In The Wild
Channel 4/Tigress Productions/National Geographic

Back to top

TV Craft Sponsor - Swarovski (470x310)Costume Design sponsored by Swarovski

Joey Attawia – An Englishman In New York
ITV1/Leopard Films
Jenny Beavan – Cranford
BBC One/BBC Productions/WGBH Boston in association with Chestermead
James Keast – Desperate Romantics
BBC Two/BBC Productions
BAFTA maskNatalie Ward – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films

Back to top

TV Craft Sponsor - Production BaseDirector Factual sponsored by ProductionBase

BAFTA maskPatrick Forbes – The Force
Channel 4/An Oxford Film & Television Production
Annabel Gillings – How Earth Made Us (Water)
BBC Two/BBC Productions
Nick Read – The Slumdog Children Of Mumbai
Channel 4/True Vision Productions
Dan Reed – Terror In Mumbai (Dispatches)
Channel 4/Quicksilver Media

Back to top

TV Craft Sponsor - Production BaseDirector Fiction sponsored by ProductionBase

Yann Demange – Criminal Justice
BBC One/BBC Productions
James Hawes – Enid
BBC Four/Carnival Films
BAFTA maskPhilip Martin – Mo
Channel 4/ITV Studios
Aisling Walsh – Wallander (The Fifth Woman)
BBC One/A Left Bank Pictures/Yellowbird/TKBC Production with ARD Degeto/WGBH Boston/TV4/Film i Skane

Back to top

Editing Factual

Editing Team – Top Gear
BBC Two/BBC Productions
BAFTA maskGregor Lyon – The Secret Life Of The Berlin Wall
BBC Two/Diverse Productions
Jo Payne – Life (Birds)
BBC One/ BBC Productions/Discovery/SKAI/Open University/RTI Spa
Jay Taylor – The Slumdog Children Of Mumbai
Channel 4/True Vision Productions

Back to top

Editing Fiction

Victoria Boydell – Occupation
BBC One/Kudos Film and Television
BAFTA maskKristina Hetherington – Mo
Channel 4/ITV Studios
Andrew Hulme – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films
Adam Recht – A Short Stay In Switzerland
BBC One/BBC Productions
Chris Wyatt – Criminal Justice
BBC One/BBC Productions

Back to top

HotCam [logo]Entertainment Production Team sponsored by HotCam

The Apprentice
BBC One/talkbackTHAMES
Britain’s Got Talent
ITV1/talkbackTHAMES
Top Gear
BBC TWO/BBC Productions
BAFTA maskX Factor
ITV1/talkbackTHAMES

Back to top

Interactive Creative Contribution

Robert Marsh, Oliver Davies, Simon Brickle – The Apprentice: Predictor
talkbackTHAMES digital/Monterosa/BBC
BAFTA maskProduction Team - Embarrassing Bodies/Embarrassing Bodies Live
(www.channel4.com/bodies & www.channel4.com/bodieslive)
Channel 4/Maverick TV
Anthony Owen, Anthony Waldron, Vanessa Arden-Wood – Science Of Scams
(www.scienceofscams.com)
Channel 4/Objective Productions/Illumina Digital
Bigballs Films/MWorks/Hideous Productions - Who Killed Summer? (www.wks09.com)

Back to top

TV Craft Sponsor - MacMake Up & Hair Design sponsored by MAC

BAFTA maskChrissie Baker – Mo
Channel 4/ITV Studios
Lucy Cain – The Impressions Show with Culshaw & Stephenson
BBC One/BBC Productions
Lisa Cavalli-Green – Enid
BBC Four/Carnival Films
Jacqueline Fowler – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films

Back to top

Original Television Music

Adrian Johnston – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films
BAFTA maskMartin Phipps – Small Island
BBC One/Ruby Films & Television/AL Films
Craig Pruess – Moses Jones
BBC Two/BBC Productions
Richard Wells – Being Human
BBC Three/Touchpaper Television for BBC Cymru Wales

Back to top

Photography Factual

Camera Team – How Earth Made Us
BBC Two/BBC Productions
BAFTA maskCamera Team – Yellowstone (Winter)
BBC Two/BBC Productions, Bristol
Rod Clarke, Kevin Flay – Life (Insects)
BBC One/ BBC Productions/Discovery/SKAI/Open University/RTI Spa
Neil Harvey – Andrew Marr’s The Making Of Modern Britain
BBC Two/BBC Productions
Nick Read – The Slumdog Children Of Mumbai (Dispatches)
Channel 4/True Vision Productions

Back to top

Photography & Lighting Fiction

Alan Almond – Desperate Romantics
BBC Two/BBC Productions
BAFTA maskDavid Higgs – Red Riding 1983
Channel 4/Revolution Films
Tony Miller – Small Island
BBC One/Ruby Films & Television/AL Films
Chris Seager - Hamlet
BBC Two/Illuminations Television
Lukas Strebel – Garrow’s Law
BBC One/Twenty Twenty Television
Lukas Strebel – Wallander
BBC One/A Left Bank Pictures/Yellowbird/TKBC Production with ARD Degeto/WGBH Boston/TV4/Film i Skane

Back to top

Production Design

Jacqueline Abrahams – Wallander
BBC One/A Left Bank Pictures/Yellowbird/TKBC Production with ARD Degeto/WGBH Boston/TV4/Film i Skane
Cristina Casali – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films
BAFTA maskClaire Kenny – Gracie!
BBC Four/BBC Productions
Beth Mickle – An Englishman In New York
ITV1/Leopard Films

Back to top

Sound Factual

Paul Cowgill, Kate Hopkins, Andrew Wilson, Graham Wild – Nature’s Great Events (The Great Feast)
BBC One/BBC Productions, Bristol
Chris Domaille, Graham Wild, Tim Owens, Kate Hopkins – Life (Insects)
BBC One/ BBC Productions/Discovery/SKAI/Open University/RTI Spa
BAFTA maskDafydd Baines, Kiff McManus, George Foulgham, Lisa Marie McStay – Trawlermen
BBC One/BBC Productions, Birmingham
Ben Baird, Adam Wilks, Ben Lester, Merce Williams – 9/11: Phone Calls From The Towers
Channel 4/Darlow Smithson

Back to top

Sound Fiction

Paul Cotterell, Danny Hambrook, Kallis Shamaris – Red Riding 1974
Channel 4/Revolution Films
Paul Hamblin, Peter Brill, Iain Eyre, Lee Walpole – Cranford
BBC One/BBC Productions/WGBH Boston in association with Chestermead
BAFTA maskPaul Hamblin, André Schmidt, Catherine Hodgson, Bosse Persson – Wallander
BBC One/A Left Bank Pictures/Yellowbird/TKBC Production with ARD Degeto/WGBH Boston/TV4/Film i Skane
Nigel Heath, Darren Banks, Laura Lovejoy, Rudi Buckle – Spooks
BBC One/Kudos Film & Television

Back to top

Titles

Miki Kato, Nic Benns – Misfits
E4/Clerkenwell Films
Victor Martinez, Joel Wilson – Cast Offs
Channel 4/Eleven Films/Liquid TV
BAFTA maskMarc Craste, Damon Collins, Tim McNaughton, Freddy Mandy – BBC Winter Olympics
BBC/Studio AKA
Liquid TV – Formula 1
BBC One

Back to top

Visual Effects

The Mill – Merlin
BBC One/Shine Television for BBC Cymru Wales
The Mill – Doctor Who
BBC One/BBC Cymru Wales
Alan Griffiths, Matthew Barrett, Vivek Rao – World War II In Colour
Discovery UK/World Media Rights
BAFTA maskTom Turnbull, Joel Collins, Rene Morel - The Day Of The Triffids
BBC One/Power

Back to top

Writer

Peter Bowker – Occupation
BBC One/Kudos Film and Television
Heidi Thomas – Cranford
BBC One/BBC Productions/WGBH Boston in association with Chestermead
BAFTA maskGuy Hibbert – Five Minutes Of Heaven
BBC Two/Big Fish Films/Ruby Films
Writing Team – The Thick Of It
BBC Four/BBC Productions

Back to top

BBC Blast & BAFTA Screen-Skills Award

Harriet Beaney (16, Sheffield) – Screenwriter
Jack Croker (18, Bath) – Editor
Joe Reed (18, Bath) – Composer
BAFTA maskSam Shetabi (19, London) – Director Of Photography

Back to top