You are here

BAFTA’s Children & Young People Awards 2022 - Nominations

25 October 2022

BAFTA today has announced the nominations for this year's BAFTA Children & Young People Awards, which are returning for the first time in three years. The ceremony will take place at the Old Billingsgate in London on Sunday 27 November, hosted by TV and radio presenter Lindsey Russell.

The awards are a celebration of the incredible breadth and creativity of UK and international programming for children and young people spanning film, games and television as well as the next generation of change-makers and innovators through its Content for Change category.

ANIMATION
HILDA Production Team - Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks/Netflix
ROBIN ROBIN Dan Ojari, Mikey Please, Helen Argo - Aardman Animations for Netflix/Netflix
THE SNAIL AND THE WHALE Production Team - Magic Light Pictures/BBC One
THE TIGER WHO CAME TO TEA Robin Shaw, Ruth Fielding, Camilla Deakin - Lupus Films Limited/Channel 4

CONTENT FOR CHANGE
ADA TWIST, SCIENTIST Production Team - Laughing Wild, Higher Ground Productions, Wonder Worldwide and Netflix/Netflix
EL DEAFO Gilly Fogg, Cece Bell, Will McRobb - Lighthouse Studios in association with Apple/Apple TV+
ONLY A CHILD Simone Giampaolo, Gabriella De Gara - Amka Films/YouTube
WAFFLES + MOCHI Production Team - Higher Ground Productions for Netflix/Netflix

DIRECTOR
STEVE COX Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas - Aardman Animations for Netflix/BBC One
MIC GRAVES The Amazing World of Gumball - Hanna-Barbera Studios Europe/Cartoon Network
MAX LANG, DANIEL SNADDON The Snail and the Whale - Magic Light Pictures/ BBC One
RHYS THOMAS Dodger - Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for BBC/CBBC

FEATURE FILM
KLAUS Sergio Pablos, Jinko Gotoh – Netflix/Netflix
THE MITCHELLS vs THE MACHINES Mike Rianda, Kurt Albrecht, Phil Lord, Christopher Miller – Netflix/Netflix
OVER THE MOON Glen Keane, Gennie Rim, Peilin Chou – Netflix/Netflix
WOLFWALKERS Will Collins, Tomm Moore, Ross Stewart - Cartoon Saloon, Melusine Productions in association with Apple/Apple TV+

GAME
ASTRO’S PLAYROOM Development Team – Asobi Team/Sony Interactive Entertainment
LEGO STAR WARS: THE SKYWALKER SAGA Development Team – TT Games/Warner Bros. Interactive Entertainment
RATCHET & CLANK: RIFT APART Development Team – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment
SACKBOY: A BIG ADVENTURE Development Team – Sumo Sheffield/ Sony Interactive Entertainment

INTERNATIONAL
BLUEY Joe Brumm, Charlie Aspinwall, Sam Moor - Ludo Studio/BBC Studios Kids & Family, Disney
CITY OF GHOSTS Elizabeth Ito, Joanne Shen, Ako Castuera - A Netflix Original Series/Netflix
KIRI AND LOU Fiona Copland, Heather Walker, Harry Sinclair - Stretchy and Yowza Animation/CBeebies
MAYA AND THE THREE Jorge Gutierrez, Tim Yoon, Jeff Ranjo - A Netflix Series/Netflix

NON-SCRIPTED
CRACKERJACK! Steve Ryde, Jamie Wilson, Dave Skinner - BBC Studios Kids & Family/CBBC
DEADLY 60 Production Team - BBC Studios Natural History Unit/CBBC
FYI: UKRAINE INVASION SPECIAL Production Team - Fresh Start Media/Sky Kids
GYM STARS Production Team - Drummer TV for BBC/CBBC

PERFORMER
JUSTIN FLETCHER Mr Tumble’s Busy Bus Day - BBC Studios Kids & Family/CBeebies
CHRIS O’DOWD Here We Are: Notes for Living on Planet Earth - Studio AKA/Apple TV+
CATHY TYSON JoJo & Gran Gran - BBC Studios Kids & Family Productions/CBeebies
JULIE WALTERS Terry Pratchett’s The Abominable Snow Baby - Eagle Eye Drama/Channel 4

PRE-SCHOOL – ANIMATION
CIRCLE SQUARE Production Team - Wyndley Animation Ltd, Kavaleer Productions ltd/Channel 5
HEY DUGGEE Grant Orchard, Sander Jones, Janine Voong - Studio AKA, BBC Studios Kids & Family/CBeebies
PIP AND POSY Production Team - Magic Light Pictures/Channel 5, Sky Kids
THE VERY SMALL CREATURES Lucy Izzard, Stephanie Owen – Aardman/Sky Kids

PRE-SCHOOL – LIVE ACTION
ANDY’S AQUATIC ADVENTURES Mark Jones, Fred Tay, Adam Oldroyd - BBC Studios Natural History Unit/CBeebies
GRACE’S AMAZING MACHINES Production Team - BBC Studios Kids & Family/CBeebies
LOVELY LITTLE FARM Production Team - Darrall Macqueen Ltd/Apple TV+
SOMETHING SPECIAL Production Team - BBC Studios Kids & Family/CBeebies

PRESENTER
BRAYDON BENT FYI Investigates: Brazil - Children Caught in the Crossfire - Fresh Start Media/Sky Kids
YOLANDA BROWN YolanDa’s Band Jam - BBC Studios Kids & Family/CBeebies
GEORGE WEBSTER CBeebies Presentation – BBC/CBeebies
HAMZA YASSIN Let’s Go For A Walk - Hello Halo Kids Ltd for BBC/CBeebies

SCRIPTED
DODGER Rhys Thomas, Lucy Montgomery, Mark Freeland - Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for BBC/CBBC
JAMIE JOHNSON Joe Talbot, Shaun Duggan, Anita Burgess - Short Form Film Ltd/CBBC
MY MUM TRACY BEAKER Spencer Campbell, John McKay, Emma Reeves - BBC Studios Kids and Family/CBBC
SILVERPOINT Production Team - Zodiak Kids & Family Productions UK/CBBC

WRITER
MAX LANG, SUZANNE LANG The Snail and the Whale - Magic Light Pictures/BBC One
JOE MARKHAM, MIC GRAVES, TONY HULL The Amazing World of Gumball - Hanna-Barbera Studios Europe/Cartoon Network
LUCY MONTGOMERY, RHYS THOMAS Dodger - Universal International Studios, a division of Universal Studio Group for BBC/CBBC
LEE WALTERS Silverpoint - Zodiak Kids & Family Productions UK/CBBC

YOUNG PERFORMER
BOBBY BEYNON The Adventures of Paddington - Blue Zoo Animation, NICK Jr, Studio Canal, Heyday Films, Superprod/Nick Jr
ELLA BRIGHT Malory Towers - King Bert Productions for BBC/CBBC
KEATON EDMUND Jamie Johnson - Short Form Film Ltd/CBBC
TAIYA SAMUEL JoJo & Gran Gran - BBC Studios Kids & Family Productions/CBeebies

Nominations are correct at the time of going to print. BAFTA reserves the right to make changes to the names listed at any time up until 27 November 2022.