The full list of winners and features from the British Academy Television Awards in 2009, held on Sunday 26 April.
_Click on the category headings to watch ceremony highlight videos
|
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Actor.flv|TEXT:Actor|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Stephen Dillane
The Shooting of Thomas Hurndall
C4
Jason Isaacs
The Curse of Steptoe
BBC Four
Ken Stott
Hancock and Joan
BBC Four
Ben Whishaw
Criminal Justice
BBC One
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/Clips-Actress.flv|TEXT:Actress|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Anna Maxwell Martin
Poppy Shakespeare
C4
June Brown
EastEnders
BBC One
Maxine Peake
Hancock and Joan
BBC Four
Andrea Riseborough
Margaret Thatcher: The Long Walk to Finchley
BBC Four
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Entertainment-Performance.flv|TEXT:Entertainment Performance|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Harry Hill
Harry Hill’s TV Burp
ITV1
Stephen Fry
QI
BBC One
Anthony McPartlin & Declan Donnelly
I’m A Celebrity... Get Me Out Of Here!
ITV1
Jonathan Ross
Friday Night with Jonathan Ross
BBC One
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Comedy-Performance.flv|TEXT:Comedy Performance|WIDTH:470|HEIGHT:300]
David Mitchell
Peep Show
C4
Rob Brydon
Gavin & Stacey
BBC Three
Sharon Horgan
Pulling
BBC Three
Claire Skinner
Outnumbered
BBC One
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Single-Drama.flv|TEXT:Single Drama|WIDTH:470|HEIGHT:300]
White Girl
Hettie Macdonald, Abi Morgan, Andrew Woodhead, Greg Brenman
BBC Two/Tiger Aspect Productions
Einstein and Eddington
George Faber, Mark Pybus, Peter Moffatt, Philip Martin
BBC Two/Company Pictures
Hancock and Joan
Richard Cottan, Richard Laxton, Simon Heath
BBC Four/World Productions
The Shooting of Thomas Hurndall
Simon Block, Rowan Joffe, Barney Reisz, Charles Furneaux
C4/TalkbackTHAMES
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Drama-Series.flv|TEXT:Drama Series|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Wallander
Richard Cottan, Kenneth Branagh, Philip Martin, Francis Hopkinson
BBC One/Left Bank Pictures
Doctor Who
Phil Collinson, Russell T Davies, Julie Gardner, Susie Liggat
BBC One/BBC Productions
Shameless
Paul Abbott, George Faber, John Griffin, Johann Knobel
C4/Company Pictures
Spooks
Production Team
BBC One/Kudos Film and Television
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Drama-Serial.flv|TEXT:Drama Serial|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Criminal Justice
Pier Wilkie, Otto Bathurst, Peter Moffat
BBC One/BBC Productions
Dead Set
Charlie Brooker, Annabel Jones, Yan Demange
E4/A Zeppotron Production
The Devil’s Whore
Peter Flannery, Martine Brant, Marc Munden, Jake Lushington
C4/Company Pictures & Power
House of Saddam
Steven Lightfoot, Alex Holmes, Stephen Butchard
BBC Two/BBC Productions & HBO
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Continuing-Drama.flv|TEXT:Continuing Drama|WIDTH:470|HEIGHT:300]
The Bill
Production Team
ITV1/TalkbackTHAMES
Casualty
Production Team
BBC One/BBC Productions
EastEnders
Production Team
BBC One/BBC Productions
Emmerdale
Production Team
ITV1/ITV Studios
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-International.flv|TEXT:International|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Mad Men
Matthew Weiner, Scott Hornbacher
BBC Four/Lionsgate
The Daily Show with Jon Stewart
Chuck O’Neil, Rich Blomquist, Scott Jacobson, Jon Stewart
More4/MTV Networks
Dexter
John Goldwyn, Sara Colleton, Clyde Philips, Robert Lloyd Lewis
FX/ITV1/John Goldwyn Productions
The Wire
David Simon, Ed Burns, Nina K. Noble, Joe Chappelle
FX/Blown Deadline Productions/HBO
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Factual-Series.flv|TEXT:Factual Series|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Amazon with Bruce Parry
Production Team
BBC Two/Indus Films & Endeavour Productions
Blood Sweat and T-Shirts
Mark Rubens, Tim Quicke, Jo Bishop
BBC Three/Ricochet
The Family
Production Team
C4/Dragonfly Film and Television Productions
Ross Kemp in Afghanistan
Clive Tulloh, John Conroy, Matt Bennett, Ross Kemp
SKY1/Tiger Aspect Productions
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Specialist-Factual.flv|TEXT:Specialist Factual
- |WIDTH:470|HEIGHT:300]
Life in Cold Blood
Production Team
BBC One/BBC Productions
Blood and Guts: A History of Surgery
Claudia Lewis, Kim Shillinglaw
BBC Four/BBC Productions
Lost Land of the Jaguar
Production Team
BBC One/BBC Productions
Stephen Fry & the Gutenberg Press: The Machine That Made Us
Stephen Fry, Patrick McGrady, Lucy Ward, Philip Crocker
BBC Four/Wavelength Films
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Single-Documentary.flv|TEXT:Single Documentary
- *|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Chosen (True Stories)
Brian Woods, Caroline Haydon, Chris Eley, Jimmy Edmonds
More4/True Vision
A Boy Called Alex
Stephen Walker, Sally George, Tracy Garrett
C4/Walker George Films
The Fallen
Morgan Matthews, Elodie Gornall, Joby Gee, David Brindley
BBC Two/Minnow Films
Thriller in Manila
John Dower, John Smithson, Elinor Day, Andrew MacKenzie
More4/Darlow Smithson Productions
- **
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Features.flv|TEXT:Features|WIDTH:470|HEIGHT:300]
The Choir: Boys Don’t Sing
Production Team
BBC Two/Twenty Twenty Television
The Apprentice
Michele Kurland, Kelly Webb-Lamb, Andy Devonshire
BBC One/TalkbackTHAMES
Celebrity MasterChef
Karen Ross, Mark Leslie, Bec Smith, Theo Goble
BBC One/Shine Limited
Top Gear
Andy Wilman, Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May
BBC Two/BBC Productions
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Current-Affairs.flv|TEXT:Current Affairs|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Saving Africa’s Witch Children (Dispatches)
Mags Gavan, Joost van der Valk, Alice Keens-Soper, Paul Woolwich
C4/A Red Rebel Films and Oxford Scientific Films co-production
Mum Loves Drugs, Not Me (Dispatches)
Kate Blewett, Deborah Shipley, Brian Woods, Sean Lewis
C4/True Vision Productions
Omagh: What The Police Were Never Told (Panorama)
Sandy Smith, Brendon McCourt, John Ware, Leo Telling
BBC One/BBC Productions
Ross Kemp: A Kenya Special
Clive Tulloh, Ewen Thomson, Matt Bennett, Ross Kemp
SKY 1/Tiger Aspect Productions
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-News-Coverage.flv|TEXT:News Coverage|WIDTH:470|HEIGHT:300]
News At Ten – Chinese Earthquake
Bill Neely, John Ray, Rob Bowles, Lu Bo
ITV1/ITN
Channel 4 News
Jim Gray, Jonathan Miller, Ben de Pear, Soren Munk
C4/ITN
Sky News – Canoe Man
Gerard Tubb
Sky News/Sky News
Sky News – Mumbai
Production Team
Sky News/Sky News
SPORT
ITV1 F1: Brazilian Grand Prix 2008
Neil Duncanson, Gerard Lane, Steve Aldous, Steve Rider
ITV1/North One Television
Cheltenham Gold Cup – Denman v Kauto Star
Andrew Franklin, John Fairley, Denise Large, Sophie Veats
C4/Highflyer Digital
Olympics 2008
Production Team
BBC One/BBC Sport
Wimbledon 2008 – The Men’s Final
Production Team
BBC One/BBC Sports
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Interactivity.flv|TEXT:Interactivity|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Embarrassing Bodies Online
Production Team
www.channel4.com/bodies/Maverick Television
Bryony Makes A Zombie Movie
Production Team
BBC Three Online & TV/Hat Trick Productions
Merlin
Sian Davies, Simon Rooney
BBC One/BBC Productions
Olympics 2008
Production Team
BBC One/BBC Sport
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Entertainment-Programme.flv|TEXT:Entertainment Programme
- **|WIDTH:470|HEIGHT:300]
X Factor
Richard Holloway, Andrew Llinares, Siobhan Greene, Mark Sidaway
ITV1/TalkbackTHAMES
Friday/Sunday Night Project
Dean Nabarro, Richard Ackerman, Andrew Westwell, Emma Hardy
C4/Princess Productions
Harry Hill’s TV Burp
Harry Hill, Peter Orton, Spencer Millman
ITV1/Avalon Television
QI
John Lloyd, Piers Fletcher, Ian Lorimer
BBC One/TalkbackTHAMES
- *****
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Comedy-Programme.flv|TEXT:Comedy Programme|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Harry and Paul
Harry Enfield, Paul Whitehouse, Sandy Johnson, Geoffrey Perkins
BBC One/Tiger Aspect Productions
The Peter Serafinowicz Show
Peter Serafinowicz, James Serafinowicz, Ben Farrell, Becky Martin
BBC Two/Objective Productions
Star Stories
Lee Hupfield, Ben Palmer, Michael Livingstone, Phil Clarke
C4/Objective Productions
That Mitchell and Webb Look
Gareth Edwards, David Kerr, David Mitchell, Robert Webb
BBC Two/BBC Productions
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Situation-Comedy.flv|TEXT:Situation Comedy|WIDTH:470|HEIGHT:300]
The IT Crowd
Graham Linehan, Richard Boden, Ash Atalla
C4/Talkback Productions
The Inbetweeners
Damon Beesley, Iain Moris, Gordon Anderson, Chris Young
E4/BWark Productions
Outnumbered
Andy Hamilton, Guy Jenkin
BBC One/Hat Trick Productions
Peep Show
Sam Bain, Jesse Armstrong, Becky Martin, Izzy Mant
C4/Objective Productions
[WEBCASTPOPUP:http://web.bafta.tv/TV09/Clips-Philips-Audience-Award.flv|TEXT:Philips Audience Award|WIDTH:470|HEIGHT:300]
Skins - WINNER
The Apprentice
Coronation Street
Outnumbered
Wallander
X Factor
- Find out more: Skins, Philips Audience Award Winner in 2009
Fellowship
FRENCH & SAUNDERS -
- Find Out More: French and Saunders, BAFTA Fellowship in 2009
Special Award
JANE TRANTER
- Find Out More: Jane Tranter, BAFTA Special Award in 2009