BAFTA's various boards and committees oversee key areas of the organisation's global activity across film, games and television.
Boards
BAFTA Board of Trustees
For the full list of BAFTA's Board of Trustees and their biographies, click here.
BAFTA North America Board
Elliot Knight
Joyce Pierpoline
Marc Samuelson
BAFTA Enterprises Limited (BEL) Board
Medwyn Jones
Sara Putt
Paul Taiano
BAFTA Albert Limited (BAL) Board
Pippa Harris
Jane Millichip
Tim Yates
BAFTA Media Technology (BMT) Board
Neil Allcock
Louise Chater
Kevin Price
Maggie Rodford
Chris Styliano
Sarah Tierney
BAFTA 195 Piccadilly Board
Humera Azfal
Faye Carter (advisor)
Jillian Maclean
Sector Commitees
Film Committee
Elected
Anthony Andrews
Geraldine Atlee
Nainita Desai
Anna Higgs (Chair)
Alexa Jago
Julie La'Bassiere
David Proud
Jason Solomons
Clare Stewart
Emily Stillman (Deputy Chair)
Co-opted
Rachel Wang
Nadia Stacey
Kat Mansoor
Sarah Gavron
Sope Dirisu
Games Committee
Elected
Katherine Bidwell
Nick Button-Brown1
James Brooksby
Des Gayle (Deputy Chair)
Anisa Sanusi
Tara Saunders (Chair)
Del Walker
1denotes special interest in Children's and Family Games
Co-opted
Giles Armstrong
Mao Sugiyama
Rose Buahin
Li Ma
Sam D'Elia
Jonathan Wilson
Lucy Boxall
Adele Cutting
Television Committee
Elected
Adeel Amini
Furquan Akhtar
Emma Butt
Christine Healy (Deputy Chair)
Rajiv Nathwani
Ade Rawcliffe
Beryl Richards 1
Hilary Rosen (Chair)
Sue Vertue
Claire Zolkwer
1denotes special interest in Children's and Family Television
Co-opted
Pete Andrews
Carl Callam
Denise Seneviratne
Katie Player
Other Committees
Learning Inclusion and Talent Committee
The Chair of the Learning Inclusion and Talent Committee is elected from the members of the Sector Committees. The rest of the committee is co-opted.
Ade Rawcliffe (Chair)
Adeel Amini
Anisa Sanusi
Anna Hollinrake
Anthony Andrews
Claire Zolkwer
Claire Baines
Del Walker
Heather Carey
Isabelle Croissant
Julie La'Bassiere
Kalaiyashni Puvanendran
Lisa Vicary
Louise Blythe
Michelle Sporle
Nosa Eke
Sandy Chidley
Sara Putt
Sara Whybrew
Sarah Joyce
Young BAFTA Advisory Group
Andrew Miller (Chair)
Lucy Murphy
Faraz Osman
Kate O’Connor
Anna Rafferty
Fi Milligan-Rennie
Nigel Twumasi
Nicky Cox
Elspeth Rae
Commercial Committee
Bal Samra (Chair)
Pippa Harris
Dan Ison
Louise Robertson
Hilary Strong
Jillian MacLean
Stephen Maher
Medwyn Jones
Harvey Elliot
Michael Sherman
Governance & Appointments Committee
Bal Samra (Chair)
Sara Putt
Medwyn Jones
Marc Samuelson
Ade Rawcliffe
Heritage Committee
Maggie Rodford (Chair)
Louise Anderson
Maeve Butler
Tricia Duffy
Niall Duffy
Sally Beard
Clare Brown
Sophie Deveson
Sarah Hayes
Tim Hunter
Erin Lee
Keith Lodwick
Fiona Maxwell
Simon McCallum
Arike Oke
Mark Pomeroy
Kevin Price
Finance & Audit Committee
Paul Taiano (Chair)
Josephine Coyle
Andrew Curtis
Colin Howes
Adam Hurst
Paul Luke
Sonia Magris
Beverley Tew
BAFTA Scotland Committee
For individual biographies and more information about the Scotland Committee, click here.
Elected
Ewan Angus (Chair)
Dr Matthew Barr
Dani Carlaw
Alex Gaffney
Mark Leese
Angela Murray
Gill Petrie
Toby Stevens
Siobhan Synnot
Sheena Wichary
Co-opted
Ryan Pasi
BAFTA Wales (BAFTA Cymru) Committee
For individual biographies and more information about the Wales Committee, click here.
Elected
Angharad Mair (Chair)
Catrin Lewis Defis
David P Davis
Ifty Khan
Jayne Gregory
Jenny Thompson
John Giwa-amu
Kezia Burrows
Sioned Wyn
Stifyn Parri
Co-opted
Elen Rhys
Elin Llŷr
Gwawr Lloyd
Joedi Langley
Sian Harris
Co-opted to Sub Committees
Elen Carrington (LIT)
Elenor Roberts (LIT)
Erin Lloyd Jones (LIT)
Gwawr Jones (Awards)
Peter Rogers (LIT)
Richard Hurford (Awards)
Samantha Hoyle (LIT)
BAFTA North America committees
For more information about BAFTA North America's committees, click here